.
A zene örömforrás.
Élvezet játszani és hallgatni.
Lehet rá...
A son a hagyományos kubai tánc- és dalforma ötvözete a modern latin popzenével.
►latin-amerikaizene és tánc
A Lindy Hop a charleston és breakaway kombinációjából, az 1920-as évek végén kialakult, néhány évtizedig divatos tánc. Tekinthető koreografált swingnek, illetve a Jitterbug variációjának.
(Nevét Charles Lindbergh-ről, az Atlanti Óceánt 1927-ben átrepülő pilótáról kapta.)
A német werbung szóból eredő elnevezésű verbunkos tánccal párosított, katonai szolgálatra történő csalogatást, toborzást jelentett.
A 18. sz. második felében a katonai toborzótáncból magyar tánc- és zenestílus alakult ki.
Lassú és friss szakaszból áll, cifrázott hegedûjátékkal.
Elterjedésében nagy szerepet játszottak a cigányzenekarok.
A zenével szorosan összefonódó színpadi mûfaj, amit tánccal és némajátékkal adnak elõ.
►balett, színpadi tánc, pantomim
Bartók Béla alkotásaival nagyban hozzájárult a magyar balettzene nemzetközi szintre emelkedéséhez. Színpadi táncjátékain kívül számos művére készült koreográfia.
A csodálatos mandarin c. táncjátékának 1926-os bemutatója nagy vihart kavart; a forradalmian új alkotást bírálták és betiltották.
Némajáték (dumb show), melyben a cselekményt, történetet szöveg nélküli mimika (arcjáték), gesztusok és tánc (testmozgás) fejezi ki.
Elõadhatják zenei kísérettel, hanghatásokra, vagy teljes csendben.
►balett
Az ókori Róma sztárjai pantomimszínészek (pantomimusok) voltak, akik ének-és táncbetétekkel tűzdelt, látványos, zenés némajátékokban léptek fel, nagy létszámú zenekarok kíséretében.
A menüett francia szó, kis lépést jelent.
Francia eredetû, apró (menu) lépésekkel járt, három részbõl álló, mérsékelt, 3/4-es tánc (hármas üteme egy súlyos és két súlytalan lüktetésbõl áll).
Elõször parasztok, majd udvari nemesek ropták.
A menüett barokk szvitekben, színpadi táncokban és a klasszikus műfajokban is helyet kapott. (Gyakran a szimfónia harmadik tétele.)
Hazánkban is megkedvelték a magyarosan minétnek nevezett menüettet, amit a megyebálokon is szívesen táncoltak. Csokonai Vitéz Mihály így ír erről a Dorottyában:
Dél-amerikai eredetû, páros ütemû, gyors társastánc. Az '50-es években jött divatba az USA-ban.
A legnépszerûbb mambóbandák között volt Perez Prado, Machito, és Tito Rodriguez.
Nagy hatással volt a latin zenére, bár Amerikában gyorsan kiszorította a cha-cha-cha, amit könnyebb volt a fehér zenészeknek játszani, a közönségnek meg táncolni.
►rumba, salsa