.
A zene örömforrás.
Élvezet játszani és hallgatni.
Lehet rá...
.
A zene örömforrás.
Élvezet játszani és hallgatni.
Lehet rá táncolni, extázisba jönni, de kikapcsolódni, relaxálni is.
Ugyanakkor szakma, művészet, ipar- és üzletág.
Ősidők óta együtt fejlődik, változik az emberiséggel (a rítustól a szórakozásig), és kisebb-nagyobb mértékben jelen van minden egyes ember életében (a fogantatás háttérzenéjétől, ill. a nászindulótól a gyászindulóig).
A zene arra is hatással van, aki nem foglalkozik megértésével, tanulásával, azaz nem ért hozzá. (Egy focimérkőzés is végigszurkolhat az is, aki nem tudja, mi a korner, és soha nem rúgott labdába.)
Ez a zene (és a foci) varázsa.
Ám, aki megismerkedik a zene törvényszerűségeivel, (szabályaival), esetleg hangszeren játszik, vagy énekel is, az nem csak érteni, hanem élvezni is jobban, mélyebben fogja.
Ez az igény a legtöbb zeneszeretőben megvan.
*************************************************************************
Zenének tekinthetõ-e a rigók éneke? A vonat zakatolása, a tücsök "hegedülése", vagy a szél fütyülése?
A zene sokrétûségét,összetettségét már az is jelzi, hogy a fogalomra nincs egységes, általánosan elfogadható definíció.
Több zenei lexikonban meg sem található önálló szócikként. Az ismert meghatározások többsége pedig vagy túl általános, elvont, vagy szubjektív véleményen alapul.
Íme ezekbõl egy válogatás:
A hangok áramát az emberi szemlélet és elhatározás, hagyomány és megállapodás, vagyis a kultúra teszi zenévé. A zene alapanyaga a hang, és annak hiánya a csend.
A zene – csaknem ugyanúgy, mint a nyelv – megfoghatatlan. Évezredeken keresztül próbálták meg megfogalmazni pontos mibenlétét, melynek megértéséhez nem elég ismerni a létrehozásában résztvevő neuronhálózatok összességét, melyek lokalizálhatósága önmagában is számos kudarc forrása lehet. Nem elég megállapítani, melyek a “kellemes” és “kellemetlen” hangközök. A zenének van egy mindezeken túlmutató, nehezen felfogható kvalitása, és mindennapi életünkben betöltött szerepe, melynek megfogalmazása helyett álljon itt Bárdos Lajos szállóigévé vált mondása: “Zene nélkül lehet élni, de minek?” Papp István
David Huron amerikai zenepedagógus, az ohiói egyetem tanára által megfogalmazott, de vitatott teória szerint a zenének minden bizonnyal létezik biológiai eredete, és ha ez igaz, akkor léteznie kell az emberben egy speciális "zenegén"-nek is. Huron ezt annak alapján állította, hogy nincs a Földön olyan, bármennyire is elszigetelt kultúra, ahol az emberek ne énekelnének, ne dobolnának, ne készítenének valamilyen zenélésre alkalmasított hang-szerszámot. Sandra Therub, a torontói egyetem tanára a legkülönfélébb kultúrák altatódalainak összevetésével jutott hasonló következtetésre, mondván, ezek minden különbözõségük ellenére alkalmasnak tetszenek ugyanarra a célra: a kisgyermekek álomba szenderítésére. Szerinte „a zene nem emberi találmány, hanem az anya és az utód közötti kommunikáció egy ösztönös formája, amely azzal a céllal születhetett, hogy a két személy között emocionális kapcsolatot teremtsen”. Sokkal közelebb áll a ma még közkeletû elképzeléshez Steven Pirker amerikai biológus: "a zenét igenis feltalálta az ember. Vagy, mert neki örömet szerez, vagy - és ezt sem tudom kizárni - egyszerûen csak azért fejlesztette ki, hogy segítségével a madarak énekét vagy a szél zúgását imitálhassa."
Gondolatok, idézetek a zenéről:
“a zene hidat ver a szellem és az érzékek világa között, bűntelen extázist vált ki, dogma nélküli hitet hordoz, hódolatteljes szerelmet, magáról az emberről szól, aki otthon érzi magát a természetben, a végtelenben.” (Yehudi Menuhin)
“A földön semmi sem alkalmasabb, hogy a szomorút vidámmá, a vidámat szomorúvá tegye, hogy bátorságot nyújtson a csüggedőnek, büszkeséggel töltse el az alázatost, kisebbítse az irigységet és gyűlöletet, mint a zene.” (Luther Márton)
“…a zene harmóniára és ritmusra vonatkozó erotikus dolgok tudománya.” (Platon)
“…a zenéről mindnyájan elismerjük, hogy a legkellemesebb dolgok közé tartozik.” (Arisztotelész)
"Amelyik otthonban zene szól, ott apa és fiú között szeretet honol, s ha a nép is zenél, harmónia uralkodik az emberek között." (Ősi kínai mondás)
"A zene célja nem az, hogy ítéletet mondjunk róla, hanem, hogy táplálkozzunk vele.
A zene lelki táplálék és semmi mással nem pótolható. Aki nem él vele: lelki vérszegénységben él és hal.
Teljes lelki élet zene nélkül nincs. Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be." (Kodály Zoltán)
"Míg a többi művészetet a tudományokhoz lehet hasonlítani annyiban, hogy azok az élet külső igazságait s nekünk embereknek az élethez való vonatkozásainkat kutatják, keresik és dolgozzák föl, addig a zenének nincs ilyen külső támpontja. Eredete bennünk van, bennünk van az oka is." (Csáth Géza)
„A zene élmény, a zene alkotás. Amíg magunk nem zenélünk, és testünket nem járják át a hangok, csupán megfigyelők, utazók és nem résztvevői vagyunk a nagy misztériumnak.” (Dr. Pap János)
Nem lehet egészen boldog ember, akinek nem öröm a zene! Erre az örömre azonban tanítani kell az emberiséget, mert magától nem jut el odáig. (Kodály Zoltán)
Az ókori kínai filozófia szerint a zene a Mennyek ajándéka, alapelvei a világmindenség törvényeiből adódnak és rendkívüli erővel képes hatni az emberekre.
Music Matters
I would teach children music, physics, and philosophy; but most
importantly music, for in the patterns of music and all the arts are the
keys of learning.
—PLATO
Do any of us really know what music is? Is it merely physics?
Mathematics? The stuff of romance, or of commerce? Why is it so
important to us? What is its essence?
—STING
Music is the pleasure the human soul experiences from counting without
being aware that it is counting.
—GOTTFRIED WILHELM VON LEIBNIZ, INVENTOR OF CALCULUS