Az emberi test hordozható ütõhangszere által elõidézett ritmikus hang, ami lábdobogással egészíthetõ ki. (►gospel) Egyénileg és csoportosan, ének vagy fütty kísereteként is alkalmazható.
A tetszésnyilvánítás, mûvészi teljesítmény elismerésének eszköze. A 20.-ik századig a siker egyértelmû mértékegysége. Fontossága a mûvész számára egyenértékû volt a pénzzel. Ellentéte, a nemtetszés megnyilvánulása, a kifütyülés volt. Napjainkban, a mûvészi produkciókban és azok elismerésében egyaránt összekuszálódtak a mértékek: a legpocsékabb teljesítmény után is felhangzik az udvarias, fizetett, vagy gépi taps.
A taps különös, szélsõséges fajtája a vastaps. Aki élt az ötvenes évek vastapsoló politikai álközélete idején, annak legkevésbé a mûvészet jut róla az eszébe. A vastaps a mellsõ végtagjával tomboló embertömeg zajos metakommunikációja, a saját erejét bizonyító és azzal tetszelgõ tömeg hangos önkifejezésre is lehet, aminek semmi köze a valódi, elismerõ tisztelethez.
A legnagyobb elismerés, amit egy művész kaphat: néhány pillanat döbbent csend után a közönség feláll és szűnni nem akaró tapsviharban tör ki:
.
A Detroit Symphony Orchestra-t 6 hónapig tartó sztrájkja után ünnepli a közönség:
On Christmas Day, December 25, 1989, Bernstein conducted the Beethoven Symphony No. 9 in East Berlin's Schauspielhaus (Playhouse) as part of a celebration of the fall of the Berlin Wall. The concert was broadcast live in more than twenty countries to an estimated audience of 100 million people. -wiki
VASTAPS: Amikor Sztálint tapsolták a beszédeinél, akkor senki nem merte elsőnek abbahagyni a tapsot, nehogy ezzel felkeltse a gyanút maga ellen, hogy nem elég lelkes híve a vezérnek. Mivel így soha nem lett volna vége a tapsnak, ezért csengőszóval jelezték, hogy most már abba lehet hagyni a tapsolást.